Aké dvere a okná sú pre mňa tie správne?

Pri výbere nielen dverí, ale aj okien do domu či bytu zvykne mnoho ľudí zažívať doslova dilemu. Keďže ide o dlhodobé rozhodnutie, ktoré váš život ovplyvní na dlhé roky, treba sa rozhodovať veľmi rozumne. Myslieť by ste mali na viacero vecí, ktorými je napríklad praktickosť, využiteľnosť, cena alebo funkčnosť. Zákazníci sa často nevedia sami rozhodnúť a preto sa obracajú s prosbou o pomoc na predajcov. Tí im vedia nielen ponúknuť kvalitu za dobrú cenu, ale aj poradiť a usmerniť ich.

Ešte predtým, ako sa rozhodnete, ako budú vaše nové dvere vyzerať, ujasniť by ste si mali to, z akého materiálu si dvere zaobstaráte. Obľúbenou voľbou sú plastové vchodové dvere, ktoré sú v pomere ceny a kvality ozajstnou výhrou. Dôvodom, prečo ich kupuje obrovská časť populácie je najmä ich atraktívna cena, ktorá z nich robí najdostupnejší materiál. Okrem toho sú však výnimočné ľahkou údržbou a teda sa o ne netreba nijako špeciálne starať. V prípade znečistenia vám stačí mokrá handrička, ktorou plast jednoducho očistíte.

Aj keď sú vchodové dvere plastové najlacnejšou variantou neznamená to, že nie sú kvalitné. Plast vo všeobecnosti poskytuje nielen u dverí, ale aj okien vysoké izolačné vlastnosti, vďaka ktorým váš domov dokonale ochráni nielen pred únikom tepla počas zimy, ale aj chladu počas leta. V prípade plastu máte k dispozícii na výber nielen rôzne farby, ale aj prevedenia okien a dverí. Prispôsobiť ich môžete farbe fasády alebo dokonca rôznym atypickým otvorom. Pri plaste sa netreba obávať takých obmedzení, aké sú napríklad pri dreve či hliníku.

Ak zvažujete výmenu a teda zakúpenie nových okien, aj v tomto prípade sú plastové okná pre vás tou najlepšou ekonomickou voľbou. Nielenže oproti iným materiálom výrazne ušetríte, ale zaručíte si tak aj kvalitu, ktorá je uznávaná po celom svete. V prípade okien sa taktiež budete musieť rozhodnúť, či chcete rám vyplniť dvojsklom alebo trojsklom. Dve sklá majú uprostred dve sklenené tabule, čo bráni oroseniu okien z vnútornej strany. Trojsklo je síce účinnejšie a má tri sklá, no je z pohľadu hmotnosti ťažšie a drahšie. Pri výbere plastových okien treba myslieť aj na to, či chcete okno so stredovým tesnením alebo bez neho.  Hoci vám stredové tesnenie prinesie lepšie stavebnofyzikálne vlastnosti, no je umiestnené uprostred profilu a preto sa vám bude omnoho ťažšie čistiť.

Tak ako všetko, aj plast má nejaké svoje nevýhody. Kvalita však závisí najmä od výrobcu a toho, aký materiál má k dispozícii. V niektorých prípadoch môže plast po rokoch zmeniť farbu alebo sa v nich môžu začať vyskytovať plesne. Všetko taktiež záleží od toho, ako budete s plastovými oknami a dverami zaobchádzať a udržiavať ich.