Vyberáme drevenú fasádu

Drevené fasády sú krásnou, dizajnovou a nadčasovou voľbou s vynikajúcimi vlastnosťami. Možno ich použiť na všetky typy stavieb. Nielen na drevené stavby, ale aj na murované, či betónové stavby. Ak ste sa rozhodli pre drevenú fasádu, musíte si vybrať tú najvhodnejšiu, pre svoju stavbu. Aké sú možnosti?

  1. Uzavreté alebo odvetrávané drevené fasády

Ak je fasáda rodinného domu uzavretá, má vynikajúce tepelné a izolačné vlastnosti. Pre tento typ fasády rodinných domov sa používa napríklad drevo zo severskej borovice, ktoré je pred montážou nutné chemicky impregnovať.

Prevetrávaná fasáda je charakteristická vysokou životnosťou. Takáto fasáda domu však časom mení svoj vzhľad, a to najmä na miestach vystavených slnečnému žiareniu. Ak sa použije chemická impregnácia, zvýši sa jej odolnosť voči škodcom a nepriaznivým vplyvom. Na tento typ sa používajú drevené konštrukcie z pevného sibírskeho smrekovca, ktorý sa ukladá vodorovne.

  1. Výber doplnkového materiálu

Výber spojovacieho materiálu je naozaj dôležitý. Má totiž veľký vplyv na celkovú životnosť fasády. Vhodnejší a odolnejší je nerezový spojovací materiál, ktorý je síce drahší, no jeho životnosť je v podstate neobmedzená. Naopak, pozinkovaný spojovací materiál za nižšiu cenu má kratšiu životnosť.

  1. Smer uloženia fasády

Vo veľkej miere ovplyvňuje vzhľad celej stavby. V tomto prípade je vhodná vizualizácia fasády, ktorá môže pomôcť s rozhodnutím. Pri horizontálnom umiestňovaní fasády musia byť jednotlivé dosky z dreva šikmo skosené. Naopak, pri zvislom obklade sa používajú rovno rezané dosky. Ak má napríklad stavba viac poschodí, pri horizontálnom obklade je vhodné predeliť ich napríklad plechom. Tak sa zabráni kolmému stekaniu dažďa či snehu po doskách. Podľa niektorých odborníkov to má vplyv na životnosť fasády. Po zvislom obklade totiž dažďová voda steká Natural Wooden Surface. Wood Texture for Your Background.v smere žiliek dreva a tak ho menej poškodzuje.

Starostlivosť o drevené fasády

Je samozrejmé, že drevo bude podliehať vplyvom počasia, ktoré ovplyvnia jeho vzhľad. Pre niekoho to môže byť negatívom, no iný to považuje za prirodzený proces, ktorý nepoškodí vzhľad budovy. Ak teda chcete, aby fasáda vyzerala vždy ako nová, je nutné použiť drevo na fasádu, ktoré je povrchovo upravované. V opačnom prípade budete musieť drevený obklad pravidelne natierať. Neviete sa rozhodnúť, aký obklad fasády si zvoliť? Keď sa vyberá fasáda cena hrá tiež dôležitú úlohu. Nechajte si preto vypracovať návrhy fasád, ktoré Vám s konečným rozhodnutím určite pomôžu.

 

Pridaj komentár